The Masters - Ziua 3

04:52:00 Ramona Dragomir 0 Comments

Mark Allen detroneaza "Racheta" snooker-ului
Mai sa fie daca nu avem parte de un turneu plin de surprize! :-)) E adevarat ca in momentul in care ii ai in arena pe cei mai buni 16 jucatori din lume lucrurile nu pot sa mearga in favoarea tuturora si pe rand, unul cate unul ies din competitie, insa sa vezi marii favoriti "scosi" din turneu chiar din prima runda, ei asta e chiar ceva mai rar intalnit! Daca ma uit bine la cei care au parasit deja competitia majoritatea erau si castigatori de Masters, asa ca va fi foarte interesant de vazut cine va fi campionul din acest an. Doar Stephen Hendry a mai ramas in ecuatie (in calitate de detinator al recordului de castigare a competitiei), insa la cel meci are de disputat astazi, slabe sanse sa il vedem ridicand al saptelea trofeu la sfarsitul saptamanii. Oare sa vedem un rezident al Marii Britanii incoronat? Sau poate vreun "strainez"? Ramane de vazut. ;-)

Ziua de ieri a debutat cu ciocnirea dintre detinatorul a patru trofee Masters, Ronnie O`Sullivan si tanarul nord-irlandez de doar 24 de ani, Mark Allen, decis sa ii faca fata "Rachetei" snooker-ului si sa demonstreze ca este un jucator extrem de valoros. Insarcinata cu arbitrajul meciului a fost Michaela Tabb, de aceasta data cu o coafura extrem de interesanta si fistichie ;-)
Cel care a spart gheata a fost chiar Mark Allen, care folosindu-se de o serie de break-uri in valoare de 38 si 34 de puncte si-a insusit primul frame. La scurt timp insa, Ronnie ii raspunde cu un 24 si un suberb 86, cat sa aduca situatia la egalitate. Dar pe masura ce meciul a inceput sa de dezvolte, Ronnie a ratat trei bile negre extrem de usoare, motiv pentru care a pierdut runda cu numarul 3 si a devenit extrem de iritat de modul in care joaca...frustrarea mijea la orizont si cu totii stim ca acesta nu este un semn bun, mai ales in cazul lui O`Sullivan.

Ronnie isi rontaie obsesiv unghiile, nemultumit de cum joaca
Allen a mai castigat un frame, cu un break de 88 plecand ferice la cabine pentru pauza dintre sesiuni. De obicei dupa pauza de 15 minute, jucatorul condus (in cazul de fata Ronnie era condus cu 3-1) se intoarce cu dorinta de a se "razbuna" si de aceasta data se pare ca regula avea sa se aplice si in cazul lui Ronnie. Si-a castigat primul frame cu ajutorul unui break de 64 si cand lucurile mergeau mai bine, hop vine si o ratare de zile mari. Fantastic este ca nimeni nu se astepta! O`Sullivan tot inscria bile de zor cand de-o data rateaza o rosioara - incapatanata se loveste de marginile buzunarului superior strang, pare ca o sa cada, insa nu...decide ca e mai bine sa ramana pe masa. :-P Ronnie se indrepta deja spre urmatoarea lovitura cand a vazut dezamagit "reactia" neprietenoasa a bilei rosii :-)) Asa ca Mark a venit la masa pentru a duce scorul la 4-2.

Totusi "The Rocket" a reusit sa castige urmatoarerle doua frame-uri cu break-uri de 43, 20, 66 si 31, egaland astfel situatia de fata. "The Pistol" Allen impusca un 87 in runda cu numarul 9 si duce scorul la 5-4, punand foarte multa presiune pe umerii lui Ronnie care, din pacate, nu ii poate face fata lansadu-l pe Allen sa inscrie un 32 si un 28 pentru a-si rezerva un loc in sferturile de finala. Asa "Pistolul" rapune "Racheta" snooker-ului. Trebuie mentionat insa ca, cu toate eforturile lui O`Sullivan meciul a fost fara indoiala dominat de Allen al carui joc a fost net superior si mult mai ascutit.

Marco Fu are un loc rezervat in sferturi
Umatorul pe lista a fost meciul dintre scotianul Stephen Maguire si rezidentul din Hong Kong, Marco Fu, meci desfasurat sub atenta supraveghere a "olandezului zburator" din snooker, arbitrul Jan Verhaas. :-)
Ce as putea spune despre acest meci? Cred ca trebuie sa incep cu faptul ca Marco Fu a avut un start absolut exceptional incasand nu doua sau trei frame-uri, ci patru! Asta in timp ce Maguire avea doar unul din buzunar! Fu si-a facut loc cu break-uri de 54, 27, 109 si 117 pentru a duce scorul la 4-1 chiar inainte de pauza dintre sesiuni. La revenire, Fu a considerat necesar sa mai faca un pas catre victorie asa ca a mai castigat un frame, in timp ce Maguire parea total descumpanit. Totusi ceva a facut "click" in mintea sa pentru ca scotianul nostru a renascut din propria-i cenusa :-)) A pornit la drum cu o serie frumoasa de break-uri (47 si 43) si chiar a inscris cel mai mare break al turneului (un superb 142) de pana acum, surclasand 139 realizat de Mark King.

Maguire este total dezamagit de infrangerea suferita
Scorul a fost fixat la 5-4 in favoarea lui Marco iar frame-ul urmatoar a fost o batalie pe viata si pe moarte. A durat aproape 50 de minute, jucatorii gandindu-se cam cate 2 minute inainte de a face orice miscare, in timp ce in "cabina de tocat" (aka. locul unde stau comentatorii) John Virgo era cam enervozat de cat de lent se joaca :-P Nu mai e nevoie sa spun ca loviturile de siguranta au fost la ele acasa si ca snookerele au intregit echipa, nu? Si desi Marco se afla in avantaj, scorul fiind de 46-23, nici unul dintre jucatori nu putea garanta ce se va intampla in continuare. Maguire a avut o sansa uriasa de a castiga frame-ul, Fu lasandu-l cu o lovitura extrem de usoara la bila galbena, insa presiunea si-a spus cuvantul si scotianul a ratat. In final la 58-29, Maguire a cedat frame-ul si jocul, scorul final fiind de 6-4.
Scotianul parasea arena total livid si transfigurat de cum a putut sa rateze calificarea pe mai departe, in timp ce Marco Fu rasufla usurat gandidu-se probabil la perna sa pufoasa de acasa. A fost o batalie cumplita!

Ziua de azi marcheaza si ultima serie de meciuri precursoare ale sfeturilor de finala, asa ca lassfarsitul zilei vom afla si cine sunt ultimii doi jucatori care se vor alatura echipei deja aflate in schema sferturilor.

15:30 (ora Romaniei) - Neil Robertson vs. Stephen Hendry
21:00 (ora Romaniei) - Shaun Murphy vs. Jamie Cope